Arjeplogs tredjeklassare på fiskedag med Rebackudden

Eleverna i årskurs 3 på Silverskolan fick en praktisk lektion i nätfiske under tisdagen 14 april. Tillsammans med Johan Sundström på Rebackuddens Fjällfisk fick barnen prova på att lägga nät, vittja nätet och sedan identifiera fiskarna de fick upp.

Johan Sundström vittjar nät med barn från klass 3 som tittar på, ute på isen.

I samarbete med Galtis bjöds alla barnen på lunch, vilket avrundade en härlig dag i det fina vårvädret.

Aktiviteten är en del av ett utvecklingsprojekt som Rebackuddens Fjällfisk AB driver med finansiering från Leader Lappland 2030. Syftet med projektet är: ”att stärka det småskaliga fisket i Rebackudden genom investeringar i utrustning och genomföra aktiviteter som ökar kunskap om hållbart fiske och fiskets roll som lokal resurs”.

Målet med projektet är dels att köpa in utrustning, men också att genomföra tre kunskapshöjande aktiviteter om hållbart fiske för barn, äldre och allmänhet.