Geofysisk mätning från helikopter från slutet av augusti

Gilpas Resources Ltd planerar att under slutet på augusti-början på september månad utföra flyggeofysiska mätningar från helikopter i ett område öster om Arjeplog, vid Kåivåive, i Arjeplogs kommun. Mätningen ingår i ett undersökningsprogram för mineralprospektering efter metaller.

Mätningen beräknas påbörjas under sista veckan i augusti och pågå under cirka 1-2 veckor. Beroende på väder, logistik och andra oförutsedda händelser kan inte exakta tider ges för när mätningarna är färdiga. Berörda samebyar och älgjaktlag har underrättats.

Mätningen genomförs av SkyTEM från Danmark.

Helikoptern flyger på en höjd om ca 90 meter över marken med mätutrustningen som hängande last ca 50 meter under helikoptern. Mätningen sker längs parallella mätlinjer inom området och det är cirka 150-250 meter mellan mätlinjerna.

Mätmetoderna är transient elektromagnetisk, magnetisk och radiometrisk och den information som samlas in ger en bild av bergarter och strukturer i berggrunden. Mätdata kommer efter mätningen att utvärderas tillsammans med annan information från området i syfte att fokusera mer detaljerade prospekteringsinsatser på marken i ett senare skede.

Mätningen sker under dagtid (normalt med 2-3 flygningar per dag) alla dagar i veckan. I största möjliga mån kommer större byar och samhällen att undvikas. Landningsplats för helikoptern, där även tankning kommer att ske, upprättas nära väg inom eller i nära anslutning till detta mätområde.

Om ni har frågor angående den planerade mätningen kan dessa besvaras av:

Sandra Löfgren, GeoVista AB, 072-068 49 89
Linn Holmbom, GeoVista AB, 070-246 22 72
Adrian Mørch, SkyTEM Surveys ApS, +45 24 29 76 44

Karta över området där geofysiska mätningar ska göras från helikopter.